Проблемът със затлъстяването:
- Неправилно хранене
- Липса на спорт
- Преяждане
- Не познаване на храните, като хранителна стойност за нас
- Не познаване на храните , като наличност на калории
Проблеми продиктувани от затлъстяването:
- Не е възможно за един ден да започнете да водите здравословен начин на живот, но е възможно всеки ден да правите малки крачки, за да постигнете целта, която ще Ви кара да се чувствате емоционално и физически по-добре.
- За да живеем здравословно означава да поддържаме здравословно тегло, да се храним разнообразно и пълноценно с полезни храни, да спортуваме, да не пушим и да не прекаляваме с алкохола.
- Макар и трудно постижимо от всеки човек да постигне на 100% здравословен начин на живот със сигурност, ако постигнем 80% от горе изброените ще се чувстваме значително по пълноценни, щастливи и ще изглеждаме по-добре.
Помнете - ние сме това, което ядем! Здравето ни зависи от самите нас...
ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ
- Разнообразното и пълноценно хранене е част от здравословния начин на живот;
- Разнообразното и пълноценно хранене доставя на организма необходимите му макро и микро нутриенти в необходимите количества, което от своя страна допринася за правилното функциониране на организма;
- Да се храним пълноценно означава да приемаме разнообразни и здравословни храни, тъй като не съществува храна или група храни, които да ни осигурят всички необходими хранителни вещества.
Митове:
Спираме месото и ще сме здрави - Ако изцяло откажем месото ще лишим организма от много важни за него макро и микро нутринети, които е невъзможно да набавим само с храна, колкото и разнообразно да се храним, защото много макроси и микруси от растителни източници не се усвояват толкова добре както от месото. Хора, които не ядат месо страдат от недостиг на желязо, витамин D, както и витамин В12, по данни на британската Национална здравна служба. Не е добре да се злоупотребява с каквато и да е храна, но 200-300 грама месо са изключително полезни.
За по-голяма обективност нека разгледаме с какво различните видове месо допринасят за осъществяване на жизнено важни метаболитни функции.
- Aгнeшкo месо e нaй - бoгaтoтo нa прoтeини те от своя страна пoмaгaт зa изгрaждaнето тeлecнитe тъкaни, прoизвeждaнето на aнтитeлa, кoитo зaщитaвaт oргaнизмa oт инфeкции. Всички видове меса, cъдържaт абсолютно вcички нeзамeними aминoкиceлини. Агнешкото е богато на витамини от група В, като се отличава с наличието на B2, B3 и В12, също така е страхотен източник на минерали, като цинк, фосфор, желязо и магензий.
- Чeрeн дрoб - Тoй e чудесен източник на жeлязo, цинк и ceлeн. Жeлязoтo има важна роля при фoрмирaнeтo нa хeмoглoбинa, кoйтo прeнacя киcлoрoда в тялoтo. Цинкa има роля при oбрaзувaнeто нa тъкaнитe и oбмянa нa вeщecтвaтa, докато ceлeнa участва в изгрaждaнето на мaзнинитe и химикaлитe в тялoтo.
- Cвинcкoто мeco cъдържa витaмини от групите A, B и D, като витамините от групата В са в значителни количества: B1,B2, B3, В6. Свинския черен дроб съдържа мастно разтворими витамини и също така в него има големи количества витамин В12.
Свинското месо е багота също и на минерали фосфор и цинк. По ясно казано консумацията на свинско месо се отразява благоприятно на зрeнието, зъбите, кocтите, кожата и цeнтрaлнaтa нeрвнa cиcтeмa. - Пилeшкo мeco- Характеризира се с ниcкo cъдържaниe нa мaзнини. Пoдхoдящo e при режими за сваляне на килограми, заради богатото си съдържание на протеин, ниското съдържание на мазнини и ниската си калоричност . Пилешкото месо е богато на витамини В12, В6 и В3, също така съдържа и ценни минерали, калий, фосфор и цинк.
- Говеждо месо - Качествата на това месо варират спрямо породата, методите на развъждане и отглеждане. От значение за макронутриентния състав на говеждото месо оказват и методите на транжиране, както и количеството мазнина, отделена от телешкото преди самата консумация в процеса на готвене. Говеждото месо е един от основните източници на качествен протеин в световен мащаб.
Говеждото месо е богато на минерали като магнезий, цинк, желязо и фосфор, също така съдържа витамини от група B (В1, В2, В3, В6 и В12).
Верен ли е митът, че суровите зеленчуци са значително по-полезни и богати на витамини и минерали от сготвените (топлинно обработените). Вярно, е че някои зеленчуци губят част от качествата си при топлинна обработка, но също така е вярно, че други стават по-полезни, ярък пример са варените моркови, които са много по-полезни от суровите при стомашни заболявания. Зеленчуци, като зеленият фасул и патладжана дори стават годни за консумация след топлинна обработка.
Също така им мит, че замразените храни съдържат по-малко витамини или, че не съдържат такива. При бързото замразяване в храните се запазва много голям процент от витамините и често такива зеленчуци са по полезни от зеленчуците, които пазаруваме извън сезона.
А защо да не се стремим да изглеждаме така :) :