L-карнитин
- Същност
L-карнитинът е изолиран от месо за първи път през 1905 година и представлява непротеинова аминокиселина.
По-тoчния тepмин зa L-ĸapнитина e "Bитaминoпoдoбнa ĸиceлинa", но е наричан аминокиселина заради свойствата и функциите си.
Най-същественото и основно действие на L – карнитина в човешкия организъм е да подпомага осъществяването на един от процесите(бета-оксидация) за производство на енергия.
- Действие
Физиологични функции
Есенциалността на аминокиселината в производството на енергия в клетките е разкрита след редица научни проучвания през XX век, които са направени от и с помоща на Irving Fritz.
Bитaминoпoдoбнaта ĸиceлинa L-карнитин, но по-известна като аминокиселина играе значима роля, за да могат дълговерижните мастни киселини (такива са триглицеридите) да се използват за източник на енергия.
За да се случи това, дълговерижните мастни киселини преминават през процес наречен бета-оксидация, който се осъществява в Митохондрията на клетката.
Тя има две отделения - външна митохондриална стена и вътрешна митохондриална стена. L-карнитинът играе съществена роля и от двете страни на митохондриална стена, с участието на ензимите Carnitine Palmitoyltransferases.
Процеса бета-оксидация се случва във вътремембранното пространство.
L – карнитинът помага на дълговерижните мастни киселини да преминат вътрешната мембрана.
Той се свързва с дълговерижните мастни киселини (като триглицеридите) и ги пренася във вътремембранното пространство.
След като той пренесе наситените мастни кисели до вътремембранното пространство те ще вземат участие в процеса бета-оксидация, а остатъкът от свободен L-карнитин ще изпълни и другата си функция в енергийния метаболизъм.
С помоща на ензима carnitine acetyltransferase L-карнитинът във вътремембранното пространство може да се превърне в Ацетил-Л-карнитин.
В последствие той участва в цикъл за производството на енергия извествен като цикъла на Кребс, отдавайки ацетиловата си група.
При научно изследване, при което са намалени нивата на L-карнитин в мускулите с 85%, води до 75% намаляване на нивата на оксидация на палмитат, което от своя страна е маркер за производство на енергия, чрез процеса бета-оксидация. Това научно изследване показва колко съществена е ролята на L-карнитинът в процесите за получаване на енергия от липиди(мазнини).
Кръвно налягане
При диагностицирани хора над 55 годишна възраст с исхемична болест на сърцето са наблюдавани значими резултати от 10 единици спад на систолното кръвно налягане. Пациентите са приемали дози 1000 мг Ацетил-L-карнитин и 400 мг Алфа-липоева киселина.
При по-млади хора страдащи от високо кръвно са наблюдавани подобни резултати.
Инфаркт
Хората прекарали инфаркт на миокарда могат да извлекат полза от приема на L-карнитин при дневна дозировка около 3000-4000 мг.
DiNicolantonio JJ и неговия екип прави мета-анализ през 2013 година. Мета-анализа включва тринадесет научни изследвания, чрез които потвърждава ползата хора прекарали инфаркт да приемат L-карнитин. Положителни резултати не са наблюдавани при всички изледвания, но по същественото, е че не са наблюдавани отрицателни резултати.
В други научни изследвания се наблюдава намаляване смъртността и намаляване на страничните ефекти, които инфаркта пречинява
Счита се, че дозировка от 3000 до 4000 мг при хората прекарали инфаркт на миокарда е достатъчна, за да може те да извлекат полза от приема на L-карнитин.
Семенна течност
Доказано, е че L-Карнитинът влияе положително върху:
- кръвния поток
- качеството и количеството на семенната течност – дневни дози от 3000 мг увеличават качеството на спермата и нейната морфологията
Не е доказано положително влияние върху подвижността на сперматозоидите, но се предполага, че има минимален положителен ефект.
Роля в спорта
Спортуващите хора използват L - карнитин за отслабване, намаляване на умората и за подобряване на физическата издръжливост.
Положителни резултати са наблюдавани при двете изследвания с хора.
Екип от учени разкрива интересни подробности:
- Едно от откритията е, че L-карнитинът не се натрупва в човешкият организъм, както това се случва с хранителната добавка Креатин.
- Нивата на L-карнитин в клетките намалява значително при спортуване с висока интензивност.
Същият екип от учени доказва, че при физическа активност с интензивност над 75% Wmax, съпътствани от 35% намаляване на оксидацията на дълговерижни мастни киселини, води до намаляване на нивата на L-карнитин в клетките с 65%. В други научни експерименти също се наблюдават сходни резултати.
Начело на екипа направил тези изследвания е Francis B. Stephens
Той и екипа му считат, че нивата на енергия от мастни киселини по време на тренировка може да се увеличат, ако се увеличат нивата на вътреклетъчения L-карнитин.
Те постигат този ефект като правят венозно вливане на инсулин в дози, предизвикващи хиперинсулемия. Наблюдаван е ръст от 15% на общия карнитин в скелетните мускули.
Учените повтарят ефекта като прибягват до значително по практичен подход, чрез прием 3000мг L-карнитин и 940мг въглехидрати от напитки 4х500 мл.
ADHD (Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност)
През 2002 година немски учени правят научно изледване и откриват подобрение на симптомите при деца диагностицирани с „ADHD”. Резултатите варират от 20 до 65% .
През 2007 година отново е направено изледване на „ADHD“, в което участват 112 деца. В това изледване се наблюдават резлутати спрямо типа на „ADHD“:
- при смесен тип не са наблюдавани подобрения;
- при невнимателен тип са наблюдавани подобрения.
Използваните дневни дозировки в излесдванията са 3000 - 4000 мг.
Инсулиновата чувствителност
Направени са научни изследвания с хора разделени в три групи - хора с нормално тегло, хора с наднормено тегло и хора болни от диабет. Наблюдава се благоприятен ефект върху инсулиновата чувствителност и усвояването на глюкозата, което от своя страна се дължи на стимулирането на AMPK.
Алцхаймер
Има направени много научни изледвания с хора болни от Алцхаймер, които са приемали АЛКАР(Ацетил L-карнитин).
Удовлетворяващи резултати има в половината изледвания и затова Ацетил L-карнитина се препоръчва само в допълнение към лечението на Алцхаймер.