- Подобрява дишането
Кардио тренировки и спортове, като плуване и колоездене благоприятно повлияват дишането, защото повишават капацитета на белите дробове.
- Подобрява издръжливостта, силата, мускулната маса, стойката и умствената дейност
Движението на кислорода в организма се подобрява чрез аеробни тренировки в резултат на което се подобряват издръжливостта и умствената дейност.
Подобряването на издръжливостта позволява да тренираме повече, по-често и по-тежко, което води до оформянето и поддържането на мускулите в оптимална форма, което от своя страна води до правилна стойка и движение.
- Предпазва от остеопороза и укрепва костите
Клетките, които изграждат костното вещество се стимулират при физическа активност, което води до заздравяване и укрепване на костите.
- Благоприятно повлиява ставите
Гъвкавостта на хрущялната тъкан се подхранва при редовен спорт, което води до предпазване от болки в ставите и от артроза.
Важно е да се уточни, че е изключително важно да се спортува правилно, а това ще рече упражненията да се изпълняват с правилната техника и интензитет.
Примерно трениращите с големи тежести при резки движения и/или прекомерни натоварвания със сигурност ще навредят на ставите, а и не само.
- Подобрява метаболизма и благоприятства храносмилането
Няма как да караш Ферари и да му сипваш газ. С физическите упражнения се изразходва повече енергия, увеличава се мускулната маса, която сама по себе си изисква организма да приема повече и качествена храна, което от своя страна води до по-чести хранения(увеличен апетит), повече енергия и по-често изхвърляне на отпадъчните вещества приети с храната. Храносмилането също се стимулира при спорт и помага да се спасим от хроничния запек.
- Изгражда хубаво тяло и стабилизира теглото
Редовния спорт увеличава разхода на енергия (т.е. разхода на калорий) на организма, като това позволява поддържането на желаните килограми. Най-полезни спортове за:
-
- Хора, които искат да отслабнат - плуването, колоезденето, бягането.
- Хармонично и стегнато тяло – фитнес, танци, гимнастика и пилатес.
Хората в днешно време често посягат към готовите храни, прекалено богати на мазнини и захари и все по-малко се движат. От това страдат и здравето, и красотата. Изгарянето на излишните калории може да стане с бързо ходене, редувано с кратки серии бягане, със ски ходене, плуване или танци.
Казано кратко, ясно и точно, когато с храната и напитките приемаме повече калорий от колкото изразходваме качваме телесна маса и обратното. Когато сваляме килограми сме в калориен дефицит, т.е. приемаме по-малко калории от колкото изразходваме. Спортът сам по себе си ни помага да стабилизираме тегло, защото повишава изразходването на калории, ако с него спазваме и подходящ/правилен за нас хранителен режим(без крайности) ще имам още по-добри резултати, защото ще изхърлим излишна вода, ще подобрим дори визията на кожата ни. Тренировките с тежести помагат да оформим извивките на тялото си като тренираме отделни мускулни групи и увеличаваме мускулната маса в желани от нас области на тялото. При този тип тренировки е много важно да увеличаваме натоварванията постепенно и да изпълняваме упражненията с правилна техника и интезитет.
- Спортът укрепва сърдечно-съдовата система и регулира кръвното налягане
Редовното спортуване благоприятно повлиява сърдечно-съдовата система. Съдоразширяващ ефект съдейства за преодоляване на хипертонията, в дългосрочен план сърцето започва да бие по-бавно, защото се изморява по-малко.
- Благоприятно се отразява на съня и помага да преборим стреса
Ако има друга гаранция за дълбок и спокоен сън освен използването на медикаменти това е физическата умора, която гарантира, че ще спим дълбоко и спокойно.
Спортуването ни помага да се отърсим от проблемите в ежедневието ни. Също така спортуването повишава производството на ендорфини в мозъка, което от своя страна има успокоителен ефект.
- Благоприятно повлиява настроението и либидото
Спортуващите хора имат по-пълноценен интимен живот и са по щастливи, което се дължи на повишени нива на хормона на щастието и количеството ендорфини.
Активният спорт и най-вече аеробните упражнения с минимална продължителност 30 минути, стимулират производството на хормона на щастието от мозъка. До този момент все още не се знае с точност какво води до отделянето на ендорфините - дали напрежението в мускулите, състезателния елемент или пък разтоварването от натовареното ежедневие, не е от съществено значение, защото е важен крайния резултат. Със сигурност любопитството ще доведе до изясняване и на точната причина.
Изгражда дисциплина и повишава волята
Спортуващите хора си поставят цели, които изпълняват, а често това не се постига никак лесно и се налага създаването и спазването на правилен режим на хранене и спорт. Изброените ни подтикват да изкараме на преден план качества като постоянство и търпение, които освен, че ни помагат да постигнем крайната си цел са много полезни и във ежедневието ни. Спортът подобрява вярата в собствените ни възможности.
- Подобрява социалния живот
Често груповите занимания не се свеждат само до спорт и често са съпроводени от социални мероприятия, което води до повече контакти и създаване на нови връзки и приятелства. Изключително чести са случаите, в които и социалния ни статус е подобрен само, защото изглеждаме по-добре.