Целулитът(женският бич) - добре познатият на всяка дама специфичен релеф на кожата по бедрата, дупето и макар и рядко - по ръцете. Познат е още като портокалова кожа. Един от най-честите причинители на несигурност у женската част на човечеството. Особено в топлите седмици и месеци, когато кожата е повече на показ.
Основно естестически проблем, който сега ще разгледаме, за да предложим възможните му решения - за по-красива кожа, повече увереност и по-добро здраве.
Тези бучки и вдлъбнатини по кожата се срещат основно при жени, макар че може да се получи и при известно количество мъже. Причината за тази "полова дискриминация" е най-вече различният начин, по който мазнините, мускулите и съединителната тъкан са разположени.
Много е важно, когато една дама установи, че страда от целулит, да гледа трезво на този проблем. Това е много по-често срещан проблем, от колкото хората си мисля.
Проучване установява, че 80%-90% от жените в поне един момент от живота си страдат от целулит.[1]
Видовете целулит, които съществуват
Срещат се три основни вида целулит: воден целулит, целулит с фиброзни сраствания и целулит с отпускане на кожата.
Целулит с отпускане на кожата или „мек целулит“, най-често е причинен от хормонални промени и бързо напълняване. Мускулният тонус е отслабен, а кожата отпусната.
Вторият вид целулит, носещ името „твърд целулит“ или „фиброзен“, може да е болезнен, наблюдава се и при слаби хора, а отстраняването му е по-трудно.
Третият тип е „воден целулит“ и се появява по краката. Той е свързан с нарушена циркулация на кръвта и лимфата, при което се задържа вода.
Целулитът има три степени на развитие
През 2009 година група дерматолози разработват скала, с която се измерва сериозността на целулита [2]. Тя има три степени.
Степен 1 / лек целулит: Има вид на "портокалова кора", с между 1 и 4 повърхностни вдлъбнатини и леко увиснала кожа.
Степен 2 / умерен целулит: Има между 5 и 9 средно дълбоки вдлъбнатини, вид на "извара" и кожа, която изглежда умерено увиснала.
Степен 3 / тежък целулит: Има вид на "матрак", с 10 или повече дълбоки вдлъбнатини, а кожата е силно увиснала.
Какви са причините за поява на целулит?
Освен гореспоменатата полово специфична диморфна структура на кожата, от значение са още [3,4,5]:
- Метаболизмът
- Общата физиология
- Режимът на хранене
- Физическата активност
- Наднорменото тегло
- Хормонални фактори
- Генетични фактори
- Микроциркулаторната система
- Извънклетъчния матрикс
- Възпаление
Учените са установили, че възможна роля в образуването на целулита имат хормоните естроген, инсулин, норадреналин, пролактин и хормоните на щитовидната жлеза [3]. Намаляването на нивата на естроген, с приближаването към менопаузата, прави мастните клетки с по-голям размер [7].
Има генетичен елемент, който определя на индивидуално ниво предразположението към целулит [3]. Изследователи са проследили генетичния компонент на целулита до определени полиморфизми в гените на ангиотензин конвертиращия ензим (АСЕ) и хипоксия-индуцируемия фактор 1А (HIF1a) [6].
Други предразполагащи фактори, които можем да добавим са полът, етност, биологичният тип, разпределението на подкожните мазнини, предразположеността към лимфна и циркулаторна недостатъчност [3].
От значение е и какъв начин на живот водим. Високите нива на стрес повишават нивата на част от хормоните, които както вече стана ясно, могат да стимулират появата на целулит [3]. Употребата на алкохол, тютюнопушенето, непълноценният хранителен режим, липсата на двигателна активност, допълнително дават поле за изява на целулита.
С възрастта кожата става по-малко еластична, по-тънка и по-податлива на увисване. Това увеличава шанса за образуване на целулит [2]. При намалена циркулация до споменатите области достига по-малко кислород, което от своя страна води до по-малко производство на колаген. Също благоприятстващ развитието на състоянието фактор.
Всички тези фактори, в комбинация с взаимодействието между съединителната тъкан в дермата, който се намира под повърхността на кожата, и мастния слой, който е точно под него, водят до появата на целулит. При жените, мастните клетки и свързващите тъкани са подредени вертикално.
Мастните клетки в най-повърхностния слой на подкожната тъкан са подредени в групи, които са обвити от колагенови влакна. Когато се увеличи мастната тъкан, тя избутва кожата нагоре, но в същото време влакнестата тъкан я придърпва надолу. Така се нарушава гладкият релеф и се получава т.н. „портокалова кожа“.
При мъжете подредбата е кръстосана, което обяснява устойчивостта към явлението.
Какви промени в начина си на живот можем да направим, за да преборим целулита?
Хората, които консумират твърде много мазнини, въглехидрати и сол, са по-предразположени. Консумацията на твърде малко фибри също може да доведе до по-големи количества целулит. Трябва да се храним по-здравословно, замествайки излишните мазнини и въглехидрати с белтъчини. Простите въглехидрати могат да се заменят със сложни въглехидрати, за да се увеличи приемът на фибри.
Спирането на алкохола и цигарите, увеличаването на физическата активност, намаляването на периодите, в които стоим в една позиция, също могат да повлияят положително целулита.
Определени упражнения за крака и дупе, могат да доведат до много добри резултати.
Не трябва да носим твърде стегнато бельо, защото то ограничава потока на кръв към тези области и повлиява отрицателно състоянието.
Макар и целулитът да може да се прояви при хора без наднормено тегло, ако има такова, добре е да работим за отстраняването му. Ефектът ще е положителен.
Изключително важен е достатъчният прием на вода, за нормалната хидратация на кожата и цялото тяло.
Проучване от 2010 година е установило, че редовните масажи могат да повлияят положително на целулита. Това се дължи на подобрената циркулация и стимулът за лимфната система [17]. Има специални масажи, които са фокусирани върху лимфната система. Масажът с вендузи също е подходящ за целулит.
Какви козметични продукти и хранителни добавки могат да ни бъдат от полза?
Хората, чийто целулит е свързан с водно задържане, могат да обърнат внимание на различните диуретици. Налични са ефективни продукти, съдържащи натурални съставки, подходящи за всеки нуждаещ се да се отърве от задържаната вода. Освен за това, билковите диуретици действат благоприятно на пикочо-половата система.
Продуктите със съдържание на кофеин могат да дехидратират проблемните клетки, което намалява целулита и го прави по-трудно забележим [8,9,10]
Продуктите, които съдържат ретинол, повлияват положително целулита и намаляват неговото количество. Те възстановяват дебелината на кожата при редовна употреба, което е много важен елемент от терапията. [11,12].
Проучване от 2015 година установява подобрение на състоянието при жени, които приемат колаген(биоактивни колагенови пептиди). Включително при жени с наднормено тегло, макар и там ефектът да е по-нисък [13].
Друго проучване от 2011 година установява, че кремовете за целулит с комплексна формула, успешно могат да доведат до допълнително подобрение в състоянието, в комбинация с промени в начина на живот. [14].
Екип от учени предлага използването на продукти, които подобряват метаболизма на клетките и циркулацията, като метод за борба с целулита [7].
Проучване на комбинация от екстракти от Европейска винена лоза, Гинко билоба и Жълта комунига [15] дава основание, че употребата на растителни екстракти в продукти срещу целулит може да има положителен ефект.
Гинко билобата е една от най-потентните съставки, що се отнася до подобряване на циркулацията на кръвта в тялото. Екстрактът от гроздови семки също показва добри резултати [16] и е популярен елемент от формулите за борба с целулит.
Ползотворното действие на козметичните продукти се усилва и от други съставки, които са включени във формулите. Например такива, които подобряват хидратацията на кожата. Комплексният подход е важен за упорит проблем като целулита. Добрият баланс на нивата на различни витамини и минерали също е от основно значение.
Комбинацията от различни мерки е необходима, за да се постигне успех. Той категорично е възможен.
Препоръчваме да спортувате и към ремижа си да добавите прием на колагенови пептиди тип I и тип III, защото повишава плътността на кожата.
Също така може да добавите към рутината за борба с целулита отводняващи продукти и кремове за мазане.
Библиография:
- Целулит: преглед, основан на доказателства - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25940753/
- Валидирана фотоцифрова скала за тежестта на целулита - https://www.researchgate.net/publication/24018731_A_validated_photonumeric_cellulite_severity_scale
- Rossi, Ana Beatris R; Vergnanini, Andre Luiz (2000). "Cellulite: A review". Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. - https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1468-3083.2000.00016.x
- Avram, Mathew M (2004). "Cellulite: A review of its physiology and treatment". Journal of Cosmetic and Laser Therapy. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14764170410003057
- Terranova, F.; Berardesca, E.; Maibach, H. (2006). "Cellulite: Nature and aetiopathogenesis". International Journal of Cosmetic Science - https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1467-2494.2006.00316.x
- Emanuele, E; Bertona, M; Geroldi, D (2010). "A multilocus candidate approach identifies ACE and HIF1A as susceptibility genes for cellulite". Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. - https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1468-3083.2009.03556.x
- Cellulite in menopause - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4520379/
- Evaluation of the effects of caffeine in the microcirculation and edema on thighs and buttocks using the orthogonal polarization spectral imaging and clinical parameters - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17524126/
- Efficacy of Slimming Cream Containing 3.5% Water-Soluble Caffeine and Xanthenes for the Treatment of Cellulite: Clinical Study and Literature Review - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26082579/
- THE APPLICATION OF CAFFEINE AS ANTI-CELLULITE COMPONENT OF BODY LOTION - https://www.researchgate.net/publication/304889523_THE_APPLICATION_OF_CAFFEINE_AS_ANTI-CELLULITE_COMPONENT_OF_BODY_LOTION
- A randomized, placebo-controlled trial of topical retinol in the treatment of cellulite - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11702613/
- Topical retinol improves cellulite - https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/09546639909056013
- Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology -https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/
- Benefit of a topical slimming cream in conjunction with dietary advice - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3206221/
- Use of a highly standardized mixture of Vitis vinifera, Ginkgo biloba and Melilotus officinalis extracts in the treatment of cellulite: a biopharmaceutical approach -https://www.researchgate.net/publication/349214499_Use_of_a_highly_standardized_mixture_of_Vitis_vinifera_Ginkgo_biloba_and_Melilotus_officinalis_extracts_in_the_treatment_of_cellulite_a_biopharmaceutical_approach
- Cellulite and its treatment - https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1467-2494.2006.00318.x
- Effects of mechanical massage, manual lymphatic drainage and connective tissue manipulation techniques on fat mass in women with cellulite - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19627407/